جادوی طبیعت در "مرداب هسل"

جادوی طبیعت در "مرداب هسل"
​هَسل در گویش‌ های محلی مازندارن یعنی آبگیر فصلی. به هر آبگیر فصلی هم هَسَل می‌گویند. بومی‌ها به این مرداب به خاطر نورانی بودنش مشعل یا مشل هم می‌گویند.

 


می‌دانستید تالابی در نزدیکی شهر چالوس وجود دارد که به رنگ قرمز است. در دل یک جنگل، مقصدی بی نظیر برای گردشگران. شاید یکی از دلایل شهرت مرداب هسل بین گردشگران هم همین، رنگ منحصر به فرد آن است. این تالاب، در هر فصل به رنگ های مختلفی در می‌آید. گاهی سبز گاهی نارنجی و گاهی قرمز می‌شود و ده ها عکس را برای شما به ارمغان میاورد. به نام مرداب صورتی هم می‌شناسندش. با سرویس گردشگری مان امروز سری به مرداب هسل زده‌ایم. با ما در گردشگری مجله دلتا سهیم شوید.مرداب هسل

اصلاً وقتی راهی استان مازندران می‌شویم می‌دانیم که برای ماجراجویی داریم به یکی از نقاشی‌ های زیبای طبیعت پا می‌گذاریم. کافی است به جاده چالوس برسیم تا پیش درآمد این شاهکار زیبا را در دل جنگل‌های بی نظیر ببینیم. مثل مرداب هسل که اتفاقاً در دل یکی از همین جنگل ها به نام مشعل (مشل، فین یا محمدآباد) واقع شده. درختان ممرز، انجیلی، راش، «داغداغان»، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، «فشکی واش»، «زِمِنج» وجود دارند. نزدیک روستای طلاجو است و منتظر تا تجربه سفر یکروزه و دلچسب همراه با آرامش را به شما هدیه بدهد.


*نکته: اگر طرفدار پیاده گردی یا جنگل نوردی هستید این مقصد برای شما بی نظیر است. چرا که حدود ۴۵ دقیه از جایی که خودرو را پارک می‌کنید تا مرداب فاصله دارید.

هسل چالوس


چطور به مرداب هسل برویم؟

برای رسیدن به این مرداب ابتدا باید راهی چالوس شوید. جنگل مشعل در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر مرز‌ن‌ آباد قرار گرفته. به جنگل که رسیدید باید خودروی خود را همانجا پارک کنید و با راهنمایی محلی به سمت مرداب پیاده روی کنید. حدود ۴۵ دقیقه میان طبیعت پیاده روی خواهید کرد تا به مقصد برسید. البته، بهتر است از ماشین های آفرود که در مطلب بریم آفرود سواری ، کویر ورزنه راجع به آن ها صحبت کردیم استفاده کنید. به علاوه وانت های محلی هم می‌توانند برای رسیدن به این تالاب به شما کمک کنند.


کمپینگ در جنگل

اینجا درواقع بیشتر برای تورهای یک روزه و کمپ زنی مناسب است. جنگل بسیار بکر است و می‌توانید با یک چادر حرفه ای و یک جمع عالی برای گذران یک روز خوش به آنجا بروید. البته اگر طالب سفرهای روز های سرد هستید فراموش نکنید که همه آنچه برای این نوع سفر ها لازم دارید و تمام لوازم کمپینگ را همراه خود بردارید. چون از شهر فاصل دارید و بایستی با تجهیزات کامل راهی جنگل شوید. به علاوه آنچه برای خورد و خوراک لازم دارید را هم بیاورید چون اینجا فقط زیستگاه دو زیستانی مانند قورباغه، وزغ و لاک پشت است.


شنا ممنوع

در مرداب هسل شنا ممنوع است. شاید شما علائمی نبینید ولی به شما می‌گویم به دلیل جلبک های روی آب و کف آب بهتر است از شنا کردن منصرف شوید. به علاوه عمق آن در نقاط مختلف متغیر است که حتی در بعضی قسمت ها به ۱۵ متر هم می‌رسد، اما شما نمی‌دانید آن قسمت ها دقیقاً کجای مرداب هستند. به علاوه نه نجات غریقی آن اطراف است و نه شما تا روستا فاصله کمی دارید. پس واقعاً بهتر است این یک بار از خیر شنا کردن بگذرید.


بهترین فصل سفر

اگر می‌خواهید یک نگینی از زمرد را بر حلقه جنگل بیابید در بهار و تابستان به مرداب هسل سفر کنید. جلبک ها و گیاهان روی آب، به رنگ سبز هستند. به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می‌دهند و اینجاست که سیل گردشگران به سمت این مرداب جاری می‌شوند. رنگ گرم و آتشین که با درختان اطراف کاملاً هماهنگ است. جالب است بدانید پاییز یکی از بهترین فصل ها برای دیدن این مرداب است. می‌توانید در گوشه ای دنج  بنشینید و رنگ های شاعرانه و سحرآمیز را  ببینید، به صدای طبیعت گوش بسپارید و تا می‌توانید تابلوی نقاشی خلقت را ده ها بار در قاب لنز دوربین‌تان ثبت کنید.


آب و هوا

شرایط جوی این منطقه همانند رنگ این مرداب دائماً در حال تغییر است. در هر فصل آب و هوایش فقط مخصوص خودش است، مثلاً ممکن است در حوالی مرزن آباد شما آسمانی صاف و آفتابی داشته باشید اما حوالی مرداب ناگهان با هوای بارانی غافلگیر شوید. بنابراین حتما در فصل پاییز هم لباس گرم با خود بیاورید.


هسل یعنی چه؟

هَسل در گویش‌ های محلی مازندارن یعنی آبگیر فصلی. به هر آبگیر فصلی هم هَسَل می‌گویند. بومی‌ها به این مرداب به خاطر نورانی بودنش مشعل یا مشل هم می‌گویند.

 

مرداب هسل کجاست 

 

 

 

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

 مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

 مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل 

 

 

 

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

 

مرداب هسل کجاست

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل 

 

 

 مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل

 

 

مرداب هسل آشنایی با مرداب هسل 

 

 

 

منبع:mashreghnews.ir

 http://www.beytoote.com/iran/tafrihi/lagoon3-hsl.html

 

 

۲۴ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۵۶
تعداد بازدید : ۲,۵۶۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید