» کانونهای استان کردستان » کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی

گزارش اجمالی عملکرد کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی کردستان

در سال 1381 کانون بازنشستگان علوم پزشکی تأسیس و پس از انتخاب هیأت مدیره و بازرس در مجمع عمومی قسمتی از اتاق های درمانگاه بانو بتول سنندج از طرف دانشگاه در اختیار کانون گذاشته شد پس از دریافت مجوز از وزارت کشور و همکاری استانداری استان کانون تأسیس و عملاً فعالیت های خود را شروع کرد. کانون به عنوان پل ارتباطی با دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه های اجرایی استان و کشور صندوق بازنشستگی کشوری در زمینه های ذیل که به اختصار به عرض می رسد طبق اساسنامه در خدمت بازنشستگان عزیز گام به گام و به تدریج خدماتی ارائه و از همکاری های ارگان های مختلف و خود بازنشستگان استفاده و تاکنون در خدمت عزیزان حضوری نسبتاً فعال داشته.

1- اولین فعالیت هیأت مدیره در همان سال 81 مطالبات بازنشستگان علوم پزشکی تحت عنوان  مرخصی های سوخته با دریافت بیش از 283 میلیون تومان شروع شد.

2- فوق العاده حضور پیشکسوتان در مناطق جنگی و مزایای پست های سازمانی آنان پیگیری و به نتیجه رسید.

3- به عنوان یکی از اعضای کمیته رفاهی دانشگاه به جهت استفاده از مزایای رفاهی همانند شاغلین فعالانه حضور داشته- هرچند در چند سال گذشته به دلایلی این حضور متوقف شده که اخیراً با پیگیری های به عمل آمده قرار است مجدداً طبق مقررات این عضویت و استفاده از مزایای آن ادامه یابد.

4- با استفاده از وسایل نقلیه دانشگاه هرساله بین 3 تا 5 تور سیاحتی زیارتی و هربار با بیش از 70 نفر به نقاط مختلف داخلی با هزینه های بسیار اندک انجام شده به طوری که با دریافت 50 هزار تومان از هر نفر هشت روز از سنندج به مشهد مقدس یا نقاط شمالی یا بندرعباس و یزد و اصفهان و غیره با پذیرایی کامل و اسکان در بهترین مکان های آزاد یا دانشگاهی و غیره این تورها با رضایت بازنشستگان و خانواده آنان یکی از بهترین حرکت مثبت کانون به شمار می رفت- اما متأسفانه با وضعیت اقتصادی چند سال گذشته امکان ادامه این کار غیرممکن و از طرفی خود دانشگاه طبق دستور همگانی از همکاری و در اختیار گذاشتن اتوبوس و غیره خودداری می نماید.

5- کانون سنندج با پذیرش بیش از یک هزار و ششصد نفر در حال حاضر فعال و در تمام شهرستان های تابعه استان کانون های فعال تحت عنوان نماینده از همان سال های اولیه تأسیس فعال و آنها نیز با پذیرش اعضاء نسبتاً قابل توجهی فعال می باشند.

6- کلیه احکام سالانه و فیش های حقوقی از طریق کانون در اختیار بازنشسته قرار می گیرد.

7- غیر از تورهای زیارتی سیاحتی که به عرض رسید با شرکت های پرشین گلف. ایرانگردی و جهانگردی  و ... در حد قابل توجهی همکاران با استفادهاز یارانه به سفر رفته اند. همانند آموزش و پرورش تورهای مربوط به کانون های علوم پزشکی در حد متعارفی بوده. اما در دو سال اخیر به علت افزایش هزینه ها و عدم قدرت مالی بازنشسته این تورها به شدت کاهش یافته.

8- کانون همکاری کاملی با صندوق بازنشستگی کشوری استان داشته و از رهنمودهای آنان و برنامه های مختلف خاصه در دو سال اخیر بهره برده و از هیچ نوع همکاری با مسئولین محترم و دلسوز صندوق الحمدلله دریغ نداشته.

9- شرکت در تمام جلسات متعدد صندوق در هر زمینه ای بهره ها برده.

10- عضویت در هیئت مدیره- شورای موقت بازنشستگان. انجمن به ثبت رسیده پیشگیری از آلزایمر. کمیته های هشت گانه صندوق. شرکت تعاونی فراگیر ملی. عضویت هیئت امنا. همایش های سه ساله اخیر در زمینه ورزش. پیاده روی و ورزش همگانی صبحگاهی. یاری جستن از نمایندگان مجلس. استانداری. مدیران کل ارگان های مختلف برای مشکل بازنشسته از جمله وضعیت معیشتی. بیمه تکمیلی. تاسیس خانه امید  و ... از جمله فعالیت کانون بوده.

11- تأسیس صندوق قرض الحسنه بازنشستگان با پس انداز خود آنان در کانون و اهدای وام های  قرض الحسنه با کارمزد حداکثر دو درصد نقطه امید بازنشسته بوده به طوری که در حال حاضر هر ماهه بیش از دویست میلیون تومان از یک تا 25 میلیون تومان به هریک با بازپرداخت 20 الی 36 ماهه پرداخت می شود.

12- استفاده از وام های قرض الحسنه نقطه خرید خودرو. جعاله مسکن. مرابحه از بانک های رفاه و ملکت. سهمیه دانشگاه با نرخ 4 الی 18 درصد  و بازپرداخت 36 الی 48 ماهه انجام شده به طوری که در سال 96، 680 میلیون و در سال 98، 300 میلیون تومان برای این امر اختصاص یافته.

13- پیگیری و اطلاع رسانی برای استفاده همکاران از وام های اختصاصی و سرکشی موردی به بازنشستگان بیمار در خانه جزء همین فعالیت ها بوده.

14- بانی ساخت ساختمانی اختصاصی برای اسکان همراهان بیماران شهرستانی در بیمارستان بعثت با همکاری افراد خیر و دانشگاه  بوده.

15- هدیه 50 هزار تومانی به ترتیب به اعضای صندوق قرض الحسنه از محل کارمزد وام های اختصاصی به آنان. به طوری که در سال 97 بیش از 8 میلیون تومان به این امر اختصاص یافته.

16- شرکت در کمک رسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه و سیل اخیر در استان لرستان. به زلزله زدگان 5/2 میلیون و به سیل زدگان 6 میلیون تومان از محل درآمد کانون با حضور هیئت مدیره در محل انجام شده.

17- مشاوره به طور موردی با بازنشستگانی که مشکلات خاصی داشته انجام شده.

18- شرکت در سمینار و گردهمایی (انجیوهای) فعال سراسر کشور در سال 97 و بیش از آن در مدیریت بهزیستی استان.

19- سرکشی به کانون های تابعه در شهرستان ها حداقل در سال یکی الی دو بار و اختصاص وام های اشاره شده به طور سهمیه به آنان.

20- جلب همکاری و رضایت بازنشسته برای مساعدت مالی به انجمن آلزایمر از محل حقوق خود انجام شده.

21- همکاری قابل توجهی با شرکت تعاونی فراگیر برای در اختیارگذاشتن سهمیه موادغذایی در اتحادیه تعاونی مصرف استان

22- پیگیری برای جلب همکاری و کمک های مالی مردمی یا مراکز دولتی با سایر کانون ها برای پیشبرد اهداف شرکت تعاونی فراگیر و انجمن آلزایمر.

23- تشکیل چندین مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مدیره و بازرس کانون

24- شرکت در گردهمایی که صندوق بازنشستگی کشوری استان در شهرستان و سنندج داشته. از جمله دیدار با خانه سالمندان. روز معلم. روز پزشک. روز پرستار. شب یلدا. تکریم خانواده و تجلیل از بازنشسته. نشست با مسئولین محترم صندوق کشوری. مدیریت فروشگاه رفاه. مدیریت تعاون و رفاه اجتماعی. استاندار و فرماندار. مدیر صندوق کارآموزی و ...

25- بهره بردن از بازنشستگان صاحب نظر و مستعد در زمینه های مختلف برای پیشرفت اهداف کانون.

تعداد بازنشستگان عضو این کانون 1700 نفر میباشد

اهم اقدامات انجام شده توسط این کانون عبارت است از:

 رئیس کانون جناب آقای عزیز الله صلاحی 

آدرس : سنندج - خیابان پاسداران - سه راه ادب - کوچه پروین اعتصامی پلاک 8 

شماره همراه :09183780204

شماره تماس : 087-33628545

شماره فکس :